AKTUALNE Archives - INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ https://intercentrum.com.pl/artykuły/aktualne/ INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ Tue, 07 May 2024 12:04:15 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.8.1 https://intercentrum.com.pl/wp-content/uploads/2022/08/favico-icm.png AKTUALNE Archives - INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ https://intercentrum.com.pl/artykuły/aktualne/ 32 32 Od 31 sierpnia 2023r. 0% PCC przy zakupie pierwszego mieszkania https://intercentrum.com.pl/od-31-sierpnia-zero-pcc-przy-zakupie-pierwszego-mieszkania/ Sat, 12 Aug 2023 11:53:39 +0000 https://intercentrum.com.pl/?p=16532 W dniu 31 sierpnia br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i przy kupnie pierwszego mieszkania nie zapłacimy PCC

The post Od 31 sierpnia 2023r. 0% PCC przy zakupie pierwszego mieszkania appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

W dniu 31 sierpnia 2023 wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Jeśli nabywca lokalu na rynku wtórnym akt notarialny podpisze 31/08 nie zapłaci PCC.
 

Kupując pierwsze mieszkanie za kilkaset tysięcy można zaoszczędzić 2%. Wystarczy wstrzymać się z wizytą u notariusza do 31 sierpnia. Wtedy wchodzą w życie nowe przepisy zwalniające z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) tych, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie. Zwolnienie dotyczy także osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w mieszkaniu, ale nie przekraczają lub nie przekraczały one 50% i udział został nabyty w drodze dziedziczenia. Te osoby mogą również skorzystać ze zwolnienia


Z ustawy o PCC wynika, że przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Zgodnie z nowym przepisem zwolniona z podatku będzie sprzedaż prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Kupujący nie zapłaci PCC, jeśli w dniu sprzedaży oraz wcześniej nie przysługiwało mu żadne z tych praw (ani udział). 

 

Jak wykazać, że spełniamy ten warunek? Jak notariusz ma zweryfikować, czy mieszkanie faktycznie jest dla kupującego pierwsze? 


Wydaje się, że do zwolnienia z PCC powinno wystarczyć oświadczenie kupującego, że nie ma i nie miał nieruchomości. Notariusz jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych jest zobowiązany do jego obliczenia, pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego. W razie niepobrania PCC określa podstawę prawną zwolnienia. Aby wypełnić swoje obowiązki, notariusz odbiera od stron czynności (umowy) oświadczenia, które zamieszcza w akcie notarialnym, a prawdziwość tego oświadczenia zweryfikują urzędy skarbowe.


The post Od 31 sierpnia 2023r. 0% PCC przy zakupie pierwszego mieszkania appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Akcja “Bezpieczny Najem” 2023 https://intercentrum.com.pl/akcja-bezpieczny-najem-2023/ Wed, 02 Aug 2023 13:24:58 +0000 https://intercentrum.com.pl/?p=13649 Akcja (kampania) „bezpieczny najem”, prowadzona jest corocznie w sierpniu i we wrześniu przez Polską Federację Rynku Nieruchomości we współpracy z regionalnymi stowarzyszeniami pośredników w obrocie nieruchomościami zrzeszonymi w PFRN.

The post Akcja “Bezpieczny Najem” 2023 appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Akcja "BEZPIECZNY NAJEM" 2023


Nasze biuro jak co roku jest uczestnikiem akcji “bezpieczny najem” prowadzonej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości.

Sierpień i wrzesień to każdego roku najbardziej gorące miesiące dla segmentu wynajmu. Tradycyjnie największy ruch w tym czasie generują studenci, którym nie udało się znaleźć miejsca w akademiku. Niestety nieznajomość rynku, brak orientacji w cenach oraz niewiedza na temat konstrukcji umów najmu mogą rodzić spore kłopoty przyszłym najemcom. Od czego więc zacząć, aby transakcję zakończyć sukcesem i nie przysparzać sobie dodatkowych problemów?

najczesciej-popelniane-bledy-w-umowach-najmu-mieszkania/


Polska Federacja Rynku Nieruchomości przy współpracy m.in. ze SPON Pomorza i Kujaw uruchamia ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. Przedsięwzięcie ma pomóc przyszłym najemcom w znalezieniu mieszkania do najmu oraz przeprowadzić ich bezpiecznie przez transakcję od poszukiwania do sporządzenia umowy o najem.


Zanim rozpoczniesz poszukiwania mieszkania do najmu:

  • Określ miesięczny budżet na czynsz najmu. Może się okazać, że nie wystarczy na samodzielne wynajęcie najmniejszego mieszkania, w którym rozpoczynasz naukę. Należy rozważyć poszukiwanie pokoju lub współlokatora. Szczególnie, że oprócz czynszu najmu płaconego właścicielowi należy uwzględnić koszty mediów, internetu czy TV.
  • Pamiętaj, że w większości przypadków właściciel nieruchomości wymaga min. 1-3 miesięcznej kaucji płaconej przy zawarciu umowy najmu lub przed wydaniem mieszkania.
  • Uważaj na ogłoszenia “tnie mieszkanie do wynajmu”, gdzie współpraca polega na przekazywaniu adresów mieszkań za z góry pobieraną opłatę w wysokości 300-1000 zł. Najczęściej są to adresy nieaktualne, a usługa sprowadza się jedynie do przekazania adresów a nie faktycznego doprowadzenia do transakcji najmu. Taki proceder nasila się właśnie w okresie sierpnia i września i nie ma nic wspólnego z usługą pośrednictwa.


Zobacz więcej…

  • Najczęściej popełniane błędy przy wynajmie mieszkania [ zobacz więcej ]…
  • W Polsce mamy 3 rodzaje umów najmu lokalu mieszkalnego i ustawa o ochronie praw lokatorów ma zastosowanie w pierwszej kolejności [ zobacz więcej ]…
  • Zasady rozliczania kaucji przy wynajmie mieszkania [ zobacz więcej ]…

 

The post Akcja “Bezpieczny Najem” 2023 appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Akcja “Drzwi Otwarte” 2023 https://intercentrum.com.pl/akcja-drzwi-otwarte-2022/ Mon, 27 Mar 2023 19:20:55 +0000 https://intercentrum.com.pl/?p=12071 Pośrednicy w obrocie nieruchomościami (członkowie PFRN) zapraszają wszystkich zainteresowanych na bezpłatne konsultacje dotyczące rynku nieruchomości, które odbędą się w dniu 30 marca 2023.

The post Akcja “Drzwi Otwarte” 2023 appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Akcja "Drzwi Otwarte" 2023

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami (członkowie PFRN) zapraszają wszystkich zainteresowanych na bezpłatne konsultacje dotyczące rynku nieruchomości, które odbędą się w dniu 30 marca 2023 r.

 

 

Ogólnopolska akcja “Drzwi Otwarte” organizowana jest z okazji obchodów Dnia Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami. Akcję „Drzwi otwarte” Polska Federacja Rynku Nieruchomości organizuje już po raz kolejny. Akcja DRZWI OTWARTE odbędzie się w dniu 30 marca w środę. W tym dniu, pośrednicy obrocie nieruchomościami (którzy zgłoszą swój akces) w ramach przynależności do Stowarzyszeń zrzeszonych w PFRN i wykonywanej działalności społecznej, będą oferować bezpłatne konsultacje dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są fachową wiedzą z zakresu obrotu nieruchomościami.

W obrocie jest coraz więcej nieruchomości ze skomplikowanym stanem prawnym, lub obciążeniami, które mogą stanowić przeszkodę w ich nabyciu. Aktualna sytuacja (niespotykana do tej pory) niezmiernie skomplikowała sytuację na rynku. W rozwikłaniu tych problemów, uczestnikom rynku mogą pomóc wykwalifikowani Pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

W poprzednich latach, nasze konsultacje w ramach akcji Drzwi Otwarte cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem. Do biur nieruchomości licznie zgłaszały się osoby z zapytaniami dotyczącymi: procedur i dokumentów niezbędnych do przeniesienia własności nieruchomości, aktualnych ofert nieruchomości, sposobów zabezpieczenia transakcji i innych spraw dotyczących rynku nieruchomości. Wielu klientów dzięki fachowej pomocy Pośredników uświadomiło sobie, że przeprowadzenie transakcji tylko pozornie jest bardzo łatwe, a na drodze do szczęśliwego finału mogą pojawić się nieprzewidziane przeszkody. W tym roku spodziewamy się pytań związanych za aktualną sytuacją.

Prowadzona przez PFRN akcja ma również na celu zapoznanie się z problematyką dotyczącą samej usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz czynnościami, jakie pośrednik wykonuje przy konkretnej sprawie, z którą zwraca się klient.

Nasze biuro jest od początku stałym uczestnikiem tej akcji. Tym samym zapraszamy 30 marca br. do kontaktu z nami osobiście w siedzibie firmy:
87-100 Toruń, ul. Kraszewskiego 28
lub telefonicznie i online:
tel. +48 600 803 802, +48 604 654 044
 m.me/biuro.intercentrum

 

The post Akcja “Drzwi Otwarte” 2023 appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Od 28 kwietnia brak SCHE przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania, zagrożony karą grzywny https://intercentrum.com.pl/od-28-marca-brak-sche-przy-sprzedazy-lub-wynajmie-mieszkania-zagrozony-kara-grzywny/ Sun, 05 Mar 2023 13:37:28 +0000 https://intercentrum.com.pl/?p=15769 W dniu 28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

The post Od 28 kwietnia brak SCHE przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania, zagrożony karą grzywny appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

W dniu 28 kwietnia 2023 r. zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Co dla sprzedających i wynajmujących na rynku wtórnym zmienia nowelizacja?

Dalej SCHE nie sporządza się dla budynku lub lokalu (art 3, ust. 4):

1) podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
2) używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
3) przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
4) mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
5) wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2 ;
6) gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2 ∙rok).

Art. 9 ust. 2. Właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany do nieodpłatnego przekazania kopii świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, które przekazano w postaci papierowej, albo wydruku świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, które przekazano w postaci elektronicznej, a w przypadku braku tego świadectwa, dokumentacji technicznej budynku, o której mowa w ust. 1, właścicielowi części budynku lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osobie, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez nich wniosku

Art. 11. 1. Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku, osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, przekazują odpowiednio nabywcy albo najemcy:
1) świadectwo charakterystyki energetycznej – przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
2) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej, które przekazano w postaci papierowej, albo wydruk świadectwa charakterystyki energetycznej, które przekazano w postaci elektronicznej – przy zawarciu umowy najmu.
(ust. 2, 3 uchylone)
4. Nabywca albo najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania zgodnie z ust. 1 odpowiednio świadectwa charakterystyki energetycznej, jego kopii albo wydruku.
5. W przypadku zawarcia umowy zbycia prawa własności części budynku albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo umowy najmu części budynku przekazywane świadectwo charakterystyki energetycznej dotyczy części budynku albo lokalu będących przedmiotem umowy.
6. Notariusz odnotowuje w akcie notarialnym przekazanie nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej zgodnie z ust. 1 pkt 1. W przypadku nieprzekazania nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej notariusz poucza podmiot obowiązany do jego przekazania zgodnie z ust. 1 pkt 1 o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku.

Art. 13. W przypadku gdy dla budynku lub części budynku zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, właściciel lub zarządca tego budynku lub tej części budynku, osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo podmiot działający na ich zlecenie podają w ogłoszeniu lub reklamie dotyczących zbycia lub najmu budynku lub jego części wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2, wyznaczone zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15

Art. 41. 1. Kto:
1) sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej, nie spełniając wymagań, o których mowa w art. 17, lub nie będąc wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 1,

Fakty i mity na temat świadectw charakterystyki energetycznej

2) sporządza i przekazuje jako świadectwo charakterystyki energetycznej dokument sporządzony niezgodnie z art. 4 ust.3,
3) nie wykonuje obowiązku, o którym mowa w art. 11 ust. 1,
4) nie wykonuje obowiązku, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 2 lub 3,
5) nie wykonuje obowiązku, o którym mowa w art. 23 ust. 1,
6) dokonuje kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, nie spełniając wymagań, o których mowa w art. 24 ust. 1, lub nie będąc wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 2,
7) sporządza i przekazuje jako protokół z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji dokument sporządzony niezgodnie z art. 28 ust. 2 – podlega karze grzywny.

2. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 pkt 3 lub 5, działając w imieniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Art. 42. Orzekanie w sprawach, o których mowa w art. 41, następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2020 r. poz. 729, 956, 1423, 2112 i 2320).

 
Podsumowując:

Pozostaje istniejący od 2015 roku obowiązek podawania w ogłoszeniach wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i nieodnawialną energię pierwotną itd, i dalej nie jest to obwarowane żadnymi sankcjami.

Od 28 kwietnia najemcy czy nabywcy już nie mogą, po wezwaniu sporządzić SCHE na koszty zbywcy lub wynajmującego, bo czyn ten staje się wykroczeniem i podlega karze grzywny, a SCHE mogą sporządzić jedynie na własny koszt. Jedynie przy umowie sprzedaży notariusz poinformuje strony umowy o tym fakcie, a sama ustawa nic nie wspomina w jaki sposób to ma być egzekwowane. 

Jednocześnie, po niemal 8 latach w ustawie Prawo budowlane (art. 57, ust. 1, pkt 6a) zostaje przywrócony obowiązek dołączenia przez inwestora do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie kopii świadectwa charakterystyki energetycznej, tak jak to miało miejsce w latach 2009-2014.

Jakie będą realia stosowania znowelizowanych przepisów ustawy w praktyce  [ zobacz tutaj ]   

 

The post Od 28 kwietnia brak SCHE przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania, zagrożony karą grzywny appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Od 2023 opodatkowanie najmu tylko na ryczałcie https://intercentrum.com.pl/od-2023-opodatkowanie-najmu-tylko-na-ryczalcie/ Sun, 01 Jan 2023 07:12:04 +0000 https://intercentrum.com.pl/?p=15088 Od 2023 opodatkowanie najmu tylko na ryczałcie i w związku z tym konieczna jest analiza treści zawartych umów najmu.

The post Od 2023 opodatkowanie najmu tylko na ryczałcie appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Od 2023 opodatkowanie najmu tylko na ryczałcie

Rok 2022 był ostatnim, w którym przychody z prywatnego najmu lokalu można było rozliczyć na zasadach ogólnych. Od stycznia 2023 r. jest to możliwe tylko na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Nowe regulacje dotyczą nie tylko nieruchomości mieszkalnych, dotyczą także wynajmu nieruchomości użytkowych.

zarządzanie najmem
W przypadku ryczałtu należny podatek jest wyliczany od wysokości przychodu. Koszty ponoszone przez przedsiębiorcę nie wpływają na podstawę opodatkowania, a tym samym na ostateczną wysokość podatku. Jego stawka przy najmie wynosi 8,5%, a po przekroczeniu progu przychodu na poziomie 100 tys zł. w ciągu roku 12,5%. Trzeba pamiętać, że ryczałt od najmu zgodnie ze stawką 12,5% płaci się od nadwyżki ponad 100 000 zł. Jeżeli przychód podatnika wynosi 130 000 zł, to podatek ryczałtowy do kwoty 100 tys. zł opłacany jest według stawki 8,5%, a od 30 tys. zł 12,5%. Obliczoną kwotę podatku należy wpłącać do US do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Po zakończeniu roku należy złożyć PIT-28.


Termin płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. został określony w przepisie przejściowym ustawy “Niskie podatki”. Zgodnie z tym przepisem ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. jest płatny w terminie do końca lutego 2023 r. Natomiast począwszy od rozliczenia za 2023 r. ryczałt za grudzień oraz za ostatni kwartał roku podatkowego będzie płatny do 20. stycznia następnego roku podatkowego, analogicznie jak w przypadku zaliczek opłacanych przez przedsiębiorców według skali podatkowej lub podatku liniowego.

 
Jest też pewna furtka dla osób, które muszą zmienić formę opodatkowania. Skarbówka korzystnie dla podatników interpretuje przepisy o ryczałcie. Potwierdza, że od przychodów z wynajmu prywatnego (który nie jest działalnością gospodarczą) mogą odliczyć stratę poniesioną w okresie, kiedy byli jeszcze na skali. Przyznaje, że wolno to zrobić już w styczniu, nie trzeba czekać do zeznania rocznego. Wynajmujący może więc przez jakiś czas w ogóle nie płacić podatku.


Wielu właścicieli mieszkań, w tym również ci, którzy już teraz mają prywatny wynajem na ryczałcie, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są zapisy w umowie najmu. Musi z nich jednoznacznie wynikać, że opłaty za media obciążają najemcę i wtedy nie będą stanowić przychodu właściciela. Jeśli natomiast w umowie nie jest zapisane, że do uiszczania opłat zobowiązany jest najemca, fiskus może uznać całą przekazaną przez niego kwotę za przychód właściciela i od niej wyliczać należny podatek.


Weryfikacja umów z najemcami i postanowienia w niej zawarte stają się istotnym elementem od 1 stycznia br. Konieczne jest wyraźne rozgraniczenie czynszu oraz opłat za media.
Ważne, by sprecyzować, że koszty mediów, które fizycznie opłaca wynajmujący są zwracane przez najemcę. Tego rodzaju postanowienia pozwolą bowiem na wyłączenie tych kwot z podstawy opodatkowania i te wpłaty dokonywane przez najemcę nie będą wówczas opodatkowane. Tutaj z pomocą przyjdzie nam interpretacja indywidualna z 4 maja 2020 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.277.2022.2.EW na którą powołała się podatniczka, a jej stanowisko zostało uznane za prawidłowe (interpretacja indywidualna z 29 listopada 2022 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.770.2022.1.WS).

Problem ten nie istnieje, jeżeli to najemca sam opłaca media i wpłaca zaliczki na koszty użytkowania na konto wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. W takim przypadku powinniśmy dodatkowo kontrolować wnoszenie tych opłat przez najemcę chyba, że np. licznik za gaz czy prąd są przepisane na najemcę.



The post Od 2023 opodatkowanie najmu tylko na ryczałcie appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Black Friday & Cyber Monday 2022 https://intercentrum.com.pl/black-friday-cyber-monday-2022/ Thu, 24 Nov 2022 14:00:09 +0000 https://intercentrum.com.pl/?p=14943 Black Friday & Cyber Monday 2022 - 30% bonifikaty na usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i doradztwa w zakresie nieruchomości.

The post Black Friday & Cyber Monday 2022 appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Black Friday & Cyber Monday 2022

 

30% bonifikaty na usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i doradztwa w zakresie nieruchomości.

Historia Black Friday nie jest jednoznaczna. Niektórzy historycy początków tego święta upatrują już w XIX wieku, łącząc je z kryzysową sytuacją, jaka zapanowała na amerykańskim rynku złota w 1869 roku. Na skutek działań spekulantów – Jaya Goulda i Jima Fiska – cena tego surowca osiągnęła rekordowo wysoką wartość, wobec czego rząd USA zdecydował się zainterweniować. Szybko ją skorygował, obniżając ją o 20% – ze 160 dolarów do 130 dolarów za uncję. Posunięcie to doprowadziło do gwałtownego krachu na rynku finansowym, a ponieważ miało miejsce w piątek 24 września 1869 roku – stąd pierwszy w Stanach Zjednoczonych Czarny Piątek.

Black Friday & Cyber MondayInna, nieco popularniejsza teoria, związana jest już stricte z charakterem Black Friday, o którym mowa. Łączy ona genezę tego dnia z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Świętem Dziękczynienia. Jego nieodłącznym elementem są charakterystyczne miejskie parady. Wykorzystując ów zwyczaj, sklepy znajdujące się na trasie marszu od około połowy XX wieku zaczęły ogłaszać specjalne promocje, aby w ten sposób zwrócić uwagę świętujących Amerykanów i zachęcić ich do zrobienia zakupów w atrakcyjnych cenach tuż po zakończeniu święta.

Do promowania wyprzedaży zaczęto również wykorzystywać symbole bożonarodzeniowe. Już na przełomie XIX i XX wieku na paradach zaczęła pojawiać się postać Świętego Mikołaja. Znany na całym świecie staruszek miał wieńczyć obchody Święta Dziękczynienia i rozpoczynać okres intensywnych przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a z nimi również kupowania świątecznych prezentów – stąd też z czasem o obecność poczciwego staruszka zaczęły dbać same centra handlowe. Co w tym jednak czarnego? Dlaczego do święta zakupów przylgnęła tak mało optymistyczna barwa?

Na to pytanie również można by udzielić kilku odpowiedzi. Po raz pierwszy nazwa ta pojawiła się w 1951 roku w dzienniku „Factory Management and Maintenance” i odnosiła się do sytuacji w zakładach pracy – a dokładniej do fali masowych urlopów i zwolnień chorobowych branych przez pracowników w piątek po Święcie Dziękczynienia – po to, by wydłużyć sobie weekend.

Według innej teorii nazwa „Black Friday” w kontekście zakupowego szaleństwa pojawiła się po raz pierwszy dziesięć lat później – w 1961 roku – w doniesieniach policjantów z Filadelfii. Tym właśnie określeniem mieli nazwać swoje interwencje w halach zakupowych w dniu ogłoszenia promocji oraz wzmożony ruch samochodowy, prowadzący do zakorkowania ulic przez Amerykanów spieszących na zakupy.

 
 

The post Black Friday & Cyber Monday 2022 appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Mieszkanie Plus w Toruniu https://intercentrum.com.pl/mieszkanie-plus-w-toruniu/ Thu, 09 Dec 2021 15:37:23 +0000 http://kpgn.pl/?p=9478 UM przyjął 2046 zgłoszeń. Po ocenie wniosków przez toruńskich urzędników wg. ustalonych przez samorząd zasad na liście przekazanej do PFR Nieruchomości S.A jest 949 chętnych, które przechodzą teraz do drugiego etapu naboru...

The post Mieszkanie Plus w Toruniu appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Mieszkanie Plus w Toruniu

Wszystkich mieszkań w Toruniu jest 320 w 8 czterokondygnacyjnych blokach. 

UM przyjął 2046 zgłoszeń. Po ocenie wniosków przez toruńskich urzędników wg. ustalonych przez samorząd zasad na liście przekazanej do PFR Nieruchomości S.A jest 949 chętnych, które przechodzą teraz do drugiego etapu naboru.

10 grudnia br. rozpoczyna się II etap naboru – badanie zdolności czynszowej.

W drugim etapie sprawdzana będzie zdolność czynszowa, tj. czy zainteresowany będzie w stanie płacić czynsz i rachunki. To badanie nie jest konieczne, jeżeli zainteresowany zdeklaruje, że po podpisaniu umowy najmu wpłaci wyższą, 6-miesięczną kaucję. Osoby, które udokumentują swoją zdolność czynszową, mogą wpłacić niższą, 3-miesięczną kaucję. W tym etapie sprawdzana będzie również, czy zainteresowany nie ma żadnych zaległych zadłużeń.

The post Mieszkanie Plus w Toruniu appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału. https://intercentrum.com.pl/bankom-nie-przysluguje-prawo-zadania-wynagrodzenia-za-udostepnienie-konsumentom-kapitalu/ Wed, 24 Nov 2021 12:16:30 +0000 http://kpgn.pl/?p=8460 Bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, ze względu na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów...

The post Bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału. appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału

Bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, ze względu na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych – ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 “W naszej opinii bankom nie przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentowi kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, z uwagi na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych” – wskazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odpowiedzi na pytanie PAP dotyczące negocjacji z frankowiczami prowadzonych przez banki.

Według UOKiK w przeciwnym razie “negatywne konsekwencje klauzul niedozwolonych, które w umowie umieścił bank, dotknęłyby wyłącznie konsumenta”. Urząd zwrócił uwagę, że takie stanowisko prezes UOKiK prezentuje od 2019 r.

“Mamy sygnały, że marże, które proponują negocjatorzy KNF i PKO BP przy mediacjach nad przewalutowaniem kredytów frankowych, są zawyżone” – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak, powołując się na dane własne SBB i dane NBP.

The post Bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału. appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. https://intercentrum.com.pl/nowelizacja-ustawy-o-gospodarce-nieruchomosciami/ Sun, 31 Oct 2021 18:48:53 +0000 http://kpgn.pl/?p=8529 Zmiana wprowadza zakaz prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami przez osoby, które były karane za przestępstwa wymienione w art. 180a...

The post Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami

Zmiana wprowadza zakaz prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami przez osoby, które były karane za przestępstwa wymienione w art. 180a.

Wymóg niekaralności będzie dotyczył również wspólników, którym powierzono prowadzenie spraw spółki, lub są uprawnieni do reprezentacji spółki, lub członkowie organów zarządzających jak również osób kierujących wykonywaniem czynności związanych z prowadzeniem działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz beneficjenta rzeczywistego

DZIAŁ V
Działalność zawodowa w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami

Rozdział 2
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Art. 179. (uchylony)
Art. 179a. Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Art. 179b. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:
1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
2) nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
3) najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części;
4) innych niż określone w pkt 1–3, których przedmiotem są prawa do nieruchomości lub ich części.

Art. 180. 1. (uchylony)
1a. (uchylony)
2. (uchylony)

  1. Zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. Umowa wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności.
    3a. (uchylony)
    4. (uchylony)
    5. (uchylony)
    6. (uchylony)
    7. (uchylony)
    8. (uchylony)

Art. 180a. 1. Działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami może być wykonywana przez:
1) osobę fizyczną, która nie została prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo, o którym mowa w art. 165a Kodeksu karnego, przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej lub umyślne przestępstwo skarbowe;
2) osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, w której wspólnicy, którym powierzono prowadzenie spraw spółki, lub uprawnieni do reprezentacji spółki, lub członkowie organów zarządzających nie zostali prawomocnie skazani za przestępstwo, o którym mowa w pkt 1, lub umyślne przestępstwo skarbowe.

  1. Wymóg niekaralności, o którym mowa w ust. 1, stosuje się również do osób kierujących wykonywaniem czynności związanych z prowadzeniem działalności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz do beneficjenta rzeczywistego w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2020 r. poz. 971, 875, 1086 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 187 i 815) podmiotu prowadzącego taką działalność.

Art. 181. 1. (uchylony)
2. (uchylony)

  1. Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

3a. Kopia dokumentu ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 3, aktualnego na dzień zawarcia umowy pośrednictwa stanowi załącznik do tej umowy. Pośrednik w obrocie nieruchomościami niezwłocznie informuje stronę umowy pośrednictwa o wszelkich zmianach danych zawartych w dokumencie ubezpieczenia i o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia, przekazując kopię dokumentu ubezpieczenia.

3b. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami nie dopełnił obowiązków, o których mowa w ust. 3a, strona umowy pośrednictwa, po uprzednim wezwaniu w formie pisemnej pośrednika w obrocie nieruchomościami do przedłożenia kopii dokumentu ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wezwania, ma prawo wypowiedzieć umowę pośrednictwa ze skutkiem natychmiastowym.

  1. Minister właściwy do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, po zasięgnięciu opinii Polskiej Izby Ubezpieczeń, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w ust. 3, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, biorąc w szczególności pod uwagę specyfikę wykonywanego zawodu oraz zakres realizowanych zadań, a także sposoby uznawania ubezpieczeń i gwarancji zawodowych wydanych w państwach członkowskich, o których mowa w art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. (uchylony)
    6. (uchylony)

Art. 181a. Pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonujący czynności, o których mowa w art. 179b, w związku z zawartą umową pośrednictwa ma prawo wglądu do:
1) ksiąg wieczystych,
2) katastru nieruchomości,
3) ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
4) tabel taksacyjnych i map taksacyjnych tworzonych na podstawie art. 169,
5) planów miejscowych, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
6) rejestrów cen nieruchomości,
7) rejestrów osób, którym przysługują prawa określone w art. 179b pkt 2 oraz prawa odrębnej własności lokalu,
8) ewidencji ludności w zakresie obowiązku meldunkowego,
9) świadectw charakterystyki energetycznej – oraz do pobierania z nich niezbędnych odpowiednio odpisów, wypisów i zaświadczeń.

Art. 182. (uchylony)
Art. 183. (uchylony)
Art. 183a. (uchylony)

DZIAŁ VI
Przepisy karne i o karach pieniężnych

Art. 198. 1. Kto bez uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości dokonuje określenia wartości nieruchomości lub trwale związanych z nieruchomością maszyn lub urządzeń, podlega karze grzywny w wysokości do 50000 zł.

  1. Tej samej karze podlega:
    1) rzeczoznawca majątkowy, wobec którego orzeczono karę dyscyplinarną, o której mowa w art. 178 ust. 2 pkt 3 albo 4, jeżeli w okresie odbywania tej kary wykonuje czynności określone w ust. 1;
    2) podmiot prowadzący działalność w zakresie szacowania nieruchomości, który powierza wykonywanie czynności określonych w ust. 1 osobie nieposiadającej uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowemu, o którym mowa w pkt 1.
  2. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Art. 198b. 1. Kto:
1) dokonuje określenia wartości nieruchomości bez spełnienia warunku, o którym mowa w art. 174 ust. 7,
2) wykonuje czynności określone w umowie pośrednictwa, o której mowa w art. 180 ust. 3, bez spełnienia warunku, o którym mowa w art. 179a,
3) podejmuje decyzje i wykonuje czynności określone w umowie o zarządzanie nieruchomością, o której mowa w art. 185 ust. 2, bez spełnienia warunku, o którym mowa w art. 184a – podlega karze grzywny w wysokości do 50 000 zł.

  1. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia

Art. 198d. Kto prowadzi działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami bez spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, o którym mowa w art. 181 ust. 3, podlega karze pieniężnej w wysokości od dwukrotnego do pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, w którym stwierdzono naruszenie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy art. 198c ust. 2–8 stosuje się odpowiednio.

Art. 198f. Kto prowadzi działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami z naruszeniem warunku, o którym mowa w art. 180a, podlega karze pieniężnej w wysokości od dwukrotnego do pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, w którym stwierdzono naruszenie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy art. 198c ust. 2–8 stosuje się odpowiednio.

Ustawę ogłoszono w Dz.U. z dnia 30.04.2021 poz.815. Zmiany (art. 180 a oraz 198 f) wejdą w życie w życie po upływie 6 m-cy od dnia ogłoszenia tj 31 października 2021 roku.

Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw:
Art. 19. 
Przedsiębiorcy, którzy w dniu wejścia w życie art. 2 prowadzą działalność w zakresie określonym w art. 179a ustawy zmienianej w art. 2, są obowiązani dostosować swoją działalność do wymogów określonych w art. 180a ustawy zmienianej w art. 2 w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie art. 2.

The post Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>
Interpretacja ogólna MF doprecyzowująca katalog wydatków na cele mieszkaniowe… https://intercentrum.com.pl/interpretacja-ogolna-mf-doprecyzowujaca-katalog-wydatkow-na-cele-mieszkaniowe/ Fri, 15 Oct 2021 18:24:17 +0000 http://kpgn.pl/?p=8542 Zgodnie z wydaną interpretacją podatkową, jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, nabywca powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT)...

The post Interpretacja ogólna MF doprecyzowująca katalog wydatków na cele mieszkaniowe… appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>

Interpretacja ogólna MF doprecyzowująca katalog wydatków na cele mieszkaniowe...

 

Zgodnie z wydaną interpretacją podatkową, jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, nabywca powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT). Swego rodzaju „kołem ratunkowym” dla podatników może być jednak ulga mieszkaniowa, która pozwala na pomniejszenie należnego podatku. Można z niej skorzystać, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT).

Typ wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, został określony w art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Są to m.in. wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia „remont” oraz „budowa”, nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania. Interpretacja ogólna, którą właśnie wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe, dokona zakupu i instalacji między innymi:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej,
  • piekarnika,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki,
  • oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
  • okapu, pochłaniacza,
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. „mebli pod wymiar”.

W świetle interpretacji ogólnej wydatki te stanowić będą wydatki na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Dzięki temu wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku.


The post Interpretacja ogólna MF doprecyzowująca katalog wydatków na cele mieszkaniowe… appeared first on INTERCENTRUM - BIURO DORADZTWA I OBSŁUGI NIERUCHOMOŚCI TORUŃ.

]]>