Blog INTERCENTRUM to zbiór informacji i ciekawostek dotyczących nie tylko rynku nieruchomości czy usług pośrednictwa, ale również ich historii… Wieloletnie doświadczenie na rynku pozwala na podzielenie się wiedzą i odkrycie wielu być może nieznanych dotąd zagadnień.
Po deregulacji aby wykonywać czynności pośrednictwa czy zarządzania nie jest wymagana licencja. Rejestry zostały zamknięte i utraciły moc prawną zachowując jedynie znaczenie dokumentów.
To właśnie 30 kwietnia 1803 roku została przeprowadzona największa transakcja na rynku nieruchomości – zakupu Luizjany przez Amerykanów od Francji.
Zasady rozliczania kaucji przy lokalach mieszkalnych reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów, a podstawą do jej rozliczenia jest protokół, w którym m.in. strony umowy najmu powinny określić stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji i urządzeń.
W ostatnim czasie pojawiło się sporo artykułów informujących, że od 28 kwietnia 2023 roku świadectwa charakterystyki energetycznej potocznie zwane certyfikatami energetycznymi (CE) będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Niestety to kolejna burza w szklance wody(!)
Czym Kupując lodówkę czy pralkę sprawdzamy, jaka jest jej klasa energetyczna – krótko mówiąc czy koszt użytkowania będzie wysoki, a związane z tym rachunki za prąd większe. Taka sama sytuacja jest ze zużyciem energii w domach.
We Wrocławiu zachował się unikalny na skalę światową eksperymentalny wieżowiec z piętrami zawieszonymi na linach. To tak zwany trzonolinowiec (nazywany również wisielcem) wybudowany w latach 1961-1967
Na pewno nie! Nie jest ani pierwszą tego typu transakcją, ani największą. Ma jednak znaczenie specjalne ze względu na późniejsze wydarzenia oraz dla nas Polaków ze względu na polski wątek w tej transakcji…
W ostatnich latach najczęściej możemy usłyszeć i przeczytać o transakcji przeprowadzonej w dniu 30 marca 1867 roku. Wtedy Amerykanie kupili za 7,2 mln USD od Rosji Alaskę. Transakcja ta nie jest ani pierwszą tego typu, ani największą. Ma jednak specjalne znaczenie ze względu na późniejsze wydarzenia oraz dla nas Polaków ze względu na „polskie wątki”, a przez niektórych nazywana „polską transakcją”, ponieważ jednym z głównych negocjatorów transakcji ze strony amerykańskiej był generał Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski…
Czasami czytam opisy typu „dzień z życia pośrednika” i jakoś niewiele mnie w nich dziwi lub zaskakuje. Jednak tym razem niespodzianka: zaskoczył mnie klient, który nie będąc „nowicjuszem” na rynku, zmęczony i zaskoczony rozwojem wydarzeń, wręcz zrezygnowany, trafił do mojego biura z zamiarem powierzenia pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. Przy okazji zawarcia umowy pośrednictwa opowiedział mi historię…
Po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, obowiązująca definicja usług pośrednictwa określa je jako usługi „odpłatne”. Sama odpłatność usług w przeciwieństwie do przepisów obowiązujących do dnia 31.12.2013 roku znalazła się nie w definicji umowy, a w definicji samej usługi. Ta drobna zmiana ma kolosalne znaczenie…
Przytoczę na początek wypowiedź Andrzeja Seweryna: „trzeba znać przeszłość, aby nie dać sobą manipulować dzisiaj”. Inaczej mówiąc trzeba znać historię, aby nie popełniać tych samych błędów, aby wyciągać wnioski z błędów popełnionych w przeszłości i w końcu po to aby nie wymyślać koła na nowo czy nie wywarzać otwartych już kiedyś drzwi, wykorzystując doświadczenia innych…
W dniu 30 marca 1867 roku za 7,2 mln USD Amerykanie kupili od Rosji Alaskę. Transakcja ta nie jest ani pierwszą tego typu, ani największą. Ma jednak specjalne znaczenie ze względu na późniejsze wydarzenia oraz dla nas Polaków ze względu na „polskie wątki, a przez niektórych nazywana „polską transakcją”…
Gdyby ktoś mnie zapytał dlaczego umowa pośrednictwa powinna być zawierana na wyłączność, szybko i lakonicznie mogę wymienić jej zalety…
Uścisk dłoni jest uniwersalnym zwyczajem przy powitaniu, pożegnaniu czy choćby przy zamykaniu transakcji. W niektórych krajach czy kręgach podanie sobie ręki jest ważniejszą czynności przy potwierdzeniu poczynionych uzgodnień i samego zawarcia umowy niż podpis. Czy koronawirus zabije ten zwyczaj na zawsze?…
Publikacje, których autorzy poruszają problem osiedli grodzonych, wskazują konsekwencje procesu grodzenia, ujawniając przy tym wieloaspektowość i złożoność tego zjawiska. Większość z nich podkreśla negatywny wymiar stawiania „murów” nie tylko w postaci fizycznych zmian przestrzeni miasta, ale także zmian na płaszczyźnie społecznej…