W dniu 31 sierpnia 2023 wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Jeśli nabywca lokalu na rynku wtórnym akt notarialny podpisze 31/08 nie zapłaci PCC.
Kupując pierwsze mieszkanie za kilkaset tysięcy można zaoszczędzić 2%. Wystarczy wstrzymać się z wizytą u notariusza do 31 sierpnia. Wtedy wchodzą w życie nowe przepisy zwalniające z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) tych, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie. Zwolnienie dotyczy także osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w mieszkaniu, ale nie przekraczają lub nie przekraczały one 50% i udział został nabyty w drodze dziedziczenia. Te osoby mogą również skorzystać ze zwolnienia
Z ustawy o PCC wynika, że przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Zgodnie z nowym przepisem zwolniona z podatku będzie sprzedaż prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Kupujący nie zapłaci PCC, jeśli w dniu sprzedaży oraz wcześniej nie przysługiwało mu żadne z tych praw (ani udział).
Jak wykazać, że spełniamy ten warunek? Jak notariusz ma zweryfikować, czy mieszkanie faktycznie jest dla kupującego pierwsze?
Wydaje się, że do zwolnienia z PCC powinno wystarczyć oświadczenie kupującego, że nie ma i nie miał nieruchomości. Notariusz jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych jest zobowiązany do jego obliczenia, pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego. W razie niepobrania PCC określa podstawę prawną zwolnienia. Aby wypełnić swoje obowiązki, notariusz odbiera od stron czynności (umowy) oświadczenia, które zamieszcza w akcie notarialnym, a prawdziwość tego oświadczenia zweryfikują urzędy skarbowe.