2015-10-01; Analizy czy wróżenie z fusów...?

Autor: Leszek A. Hardek (ENF) ród³o: icm

« Powrót

Kiedy Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał 31.07. 2015 ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, Internet zagotował się od publikacji na ten temat. Większość tekstów wskazywała na „problematyczny” sposób wyznaczania limitów dla danych regionów. Pojawiło się sporo publikacji szacujących ile ofert na rynku wtórnym w danej miejscowości może zostać objęte znowelizowanym programem MDM...


Podawane wielkości w niektórych przypadkach różniły się dość znacznie. Największy problem tego typu opracowań polega na tym, że badania te robione są w oparciu o ceny ofertowe danej firmy lub portalu ogłoszeniowego. Nawet jeśli dla celów opracowania ktoś przyjął obniżenie ceny ofertowej o 5-10%, to i tak nie można uznać tego typu wyliczeń za wiarygodne, ponieważ wg. NBP w największych miastach różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną wynosi aż od 10,4 – 22% (!)

Już na początku września na Targach Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, które odbyły się na warszawskim Torwarze w dniach 5 i 6 września w trakcie panelu prowadzonego przez Marka Wielgo, pokazywałem szacunki dla kilku miast oparte na cenach transakcyjnych. Wtedy, choć badania te nie były doskonałe, wskazywałem na istnienie bardzo dużych różnic.

Dzisiaj tamte badania się jedynie potwierdziły. W najnowszym raporcie NBP pojawiła się nowa pozycja - udział mieszkań według bazy BaRN, spełniających limit powierzchni oraz limit powierzchni i maksymalnej ceny w programie MDM.

Prezentowana tabela pokazuje uśrednione dane pojawiające się w Internecie oraz dane NBP. Jak widać, różnice w niektórych przypadkach są bardzo duże – sięgające nawet 695% (!)

Zestawienie to wskazuje, jak ważne jest wiarygodne źródło danych oraz metodologia przyjęta do danego opracowania.« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

ekspert nieruchomosci pfrn