2014-03-22; Najpierw akt notarialny (własności) a potem można korzystać z ulgi...

Autor: icm ród³o: icm

« Powrót

Podatnik, który sprzeda nieruchomość i nie chce zapłacić podatku dochodowego (PIT), musi mieć prawo własności nowej nieruchomości, na który wyda pieniądze ze sprzedaży. Nie skorzysta z odliczenia, jeżeli podpisał tylko umowę przedwstępną albo protokół zdawczo-odbiorczy...

Wyrok dotyczył podatnika, który w 2008 r. sprzedał przed upływem pięciu lat kupione wcześniej mieszkanie. Chciał skorzystać z ulgi mieszkaniowej na podstawie obowiązującego wówczas art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT. Ulga polega na tym, że podatnik, który najpierw sprzeda nieruchomość, a następnie, w ciągu dwóch lat od tej transakcji, przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, nie zapłaci podatku.
Podatnik jeszcze w 2008 r. przeznaczył pieniądze na modernizację nowego domu w stanie deweloperskim. Nie był wtedy jednak jego właścicielem, ponieważ deweloper planował podpisać umowę sprzedaży dopiero rok później. W 2008 r. udostępnił tylko nabywcy dom do wykończenia. Wcześniej podpisał z nim umowę przedwstępną, a następnie, już po wybudowaniu, protokół zdawczo-odbiorczy.
Podatnik, chcąc upewnić się, czy w takiej sytuacji uniknie podatku, wystąpił do izby skarbowej o interpretację. Izba odpowiedziała jednak, że podatnik mógłby skorzystać z ulgi mieszkaniowej tylko wtedy, gdyby pieniądze wydał na remont własnego domu.

Interpretacje tę uchylił WSA. Orzekł, że podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nawet jeśli w chwili, gdy ponosił wydatki, nie był jeszcze właścicielem domu. Liczy się to, że został nim w czasie dwóch lat od sprzedaży poprzedniego mieszkania – argumentował WSA.

Izba skarbowa złożyła skargę kasacyjną od tego wyroku, a Naczelny Sąd Administracyjny przyznał jej rację. Zdaniem sądu kasacyjnego z ustawy o PIT jasno wynika, że wydatki, które uprawniają do ulgi mieszkaniowej, muszą być ponoszone na własną nieruchomość. W tej sprawie tak nie było i dlatego podatnik musi zapłacić podatek dochodowy.


Wyrok (prawomocny) NSA z 25 lutego sygn. akt II FSK 94/12.


« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

doradca rynku nieruchomosci