2014-01-10; Interpretacja przepisów podatkowych przez US...

Autor: icm ród³o: icm

« Powrót

Pozbywając się garażu, można zapłacić nawet 32-proc. podatek. US uważa, że nie stosuje się do niego korzystnych zasad rozliczenia...

O taką interpretację wystąpił podatnik, który dwa lata wcześniej dostał mieszkanie wraz z garażem (a dokładnie udziałem w prawie własności nieruchomości stanowiącej garaż wielostanowiskowy). Sprzedał je opisując odpowiednio wartość mieszkania i udziału w akcie notarialnym. Pieniądze z transakcji zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe, licząc na podatkową ulgę.

Niestety US zaliczył udział w garażu do ograniczonych praw rzeczowych. Uznał, że kwota ze sprzedaży jest przychodem z praw majątkowych rozliczanym na podstawie innych przepisów (art. 18 ustawy o PIT) niż przychody ze zbycia nieruchomości (interpretacja nr IPTPB2/ 415-531/13-7/Kku).

Trudno się zgodzić z taką interpretacją US. Występujący o nią podatnik sprzedał współudział w nieruchomości (garażu) z prawem do korzystania z konkretnego miejsca.

Sprzedawca nieruchomości (lub udziału w niej) musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył).

Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje mu przeznaczyć (w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość) pieniądze na cele mieszkaniowe, np. zakup domu lub mieszkania, nabycie gruntu oraz budowę domu, rozbudowę lub remont, adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego, spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek od takiego kredytu.

« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

doradca rynku nieruchomosci