2012-06-15; Brak decyzyjności na rynku…

Autor: * ród³o: icm

« Powrót

Polska Federacja Rynku Nieruchomości przeprowadziła sondę wśród pośredników w obrocie nieruchomościami na temat obecnej sytuacji na rynku mieszkań, pytając o najem oraz formę finansowania zakupu mieszkań na lokalnych rynkach nieruchomości...

PFRN zapytała pośredników w obrocie nieruchomościami o zainteresowanie nabywaniem mieszkań jako inwestycji w celu najmu. Blisko 60% pytanych pośredników wskazało, że w przypadku takich transakcji, nabywane są niewielkie mieszkania, najczęściej kawalerki. 28% odpowiedziało, że w ogóle brakuje zainteresowania zakupem na cele wynajmu.
„W takim przypadku najczęściej zainteresowanie jest mieszkaniami z niskim czynszem w pobliżu Politechniki Śląskiej lub centrum miasta, ze stanem do odnowienia lub niewielkiego remontu” – komentuje Tomasz Bączyk z Centrum Doradztwa Rynku Nieruchomości Bączyk Sygut S.C. z Gliwic. Podobna opinię wyraża pośrednik z Gdyni – Danuta Noworyta z Gdyńskiej Kancelarii Nieruchomości AVIS: „najchętniej nabywane są mieszkania do 40 m2 w śródmieściach Gdyni lub bardzo bliskich do centrum osiedlach, podstawą jest dobra komunikacja miejska”. Agata Jucht z Warszawy z Alef Nieruchomości stwierdza, że „coraz mniej klientów kupuje mieszkania na wynajem, większość wynajmowanych mieszkań, szczególnie tych dużych, stanowią mieszkania, które nie mogą przez dłuższy czas znaleźć nabywcy.”

Wśród opinii również pojawiały się i takie, że zainteresowanie zakupem małych mieszkań wzrasta w okresie wakacyjnym i jest podyktowane chęcią kupna niewielkiego mieszkania dla dziecka, które rozpoczyna studia w innym mieście. Komentujący pośrednicy na pierwszym miejscu i decydującym jako argument przy decyzji o zakupie podawali lokalizację mieszkania i dobre skomunikowanie, ponieważ są takie mieszkania cieszą się również powodzeniem wśród przyszłych najemców.

Tak, jak wskazywali w przekazanych opiniach pośrednicy czynsz najmu w głównej mierze zależy od standardu i lokalizacji mieszkania. Ksenia Banaczkowska z Katowic z biura nieruchomości PIK stwierdza, że „czynsze najmu stopniowo spadają, jest duża podaż lokali na rynku, choć oczywiście najchętniej wynajmowane są małe mieszkania”. Według opinii Małgorzaty Sarnowskiej z biura SARNO z Warszawy, praktycznie brakuje zainteresowania mieszkaniami do wynajmu, większymi niż 50 m2. Według pośredników mieszkania powyżej dwóch pokoi nie są atrakcyjne do wynajmu choć po przeliczeniu mają stosunkowo niskie czynsze za 1 m2.

Kolejną istotną kwestią jest forma finansowania przy zakupie mieszkania. Nadal w 80% nieruchomości mieszkaniowe są kupowane ze środków pochodzących z kredytu. Jednakże zdarzają się transakcje, przy nabywaniu mieszkań o małych metrażach, gdzie zakup finansowany jest w dużej części lub w całości gotówką. Pośrednicy zauważają również problemy z uzyskaniem kredytu przez klientów i nierzadko się zdarza, że składają oni wnioski o kredyt w kilku bankach. W opiniach przekazanych przez pośredników dominuje stwierdzenie, że spada liczba zawieranych transakcji na rynku nieruchomości, coraz rzadziej zainteresowanie zakupem nieruchomości przeradza się w decyzję.
« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

sj expert pfrn