2012-03-03; Kredyty hipoteczne w walutach coraz mniej dostępne...

Autor: * ród³o: bankier.pl

« Powrót

Kredyty walutowe mają niższe oprocentowanie i niższą ratę, niestety co coraz mniej dostępne...

Przy udzielaniu kredytów w euro, banki wymagają wysokich zarobków lub wysokiego wkładu własnego. Niestety również pobierają wysokie marże.

Aby otrzymać kredyt we frankach szwajcarskich trzeba wykazać się zarobkami na poziomie kilkunastu tysięcy złotych netto. Banki już w zeszłym roku, zaczęły się masowo wycofywać z udzielania kredytów w tej walucie, a w ostatnich miesiącach widoczne jest to również przy kredytach w euro. Kredyty te pomimo kuszącego oprocentowania i rat są jednak narażone na wahania kursów walut co może spowodować zmiany w miesięcznych obciążeniach.
Rekomendacja S, która funkcjonuje od początku tego roku ograniczyła zdolność osób chcących uzyskać kredyt jak również skłoniła banki do wycofania się z udzielania kredytów walutowych.

Według rekomendacji S, banki mają liczyć zdolność kredytową tak, jakby klient zadłużał się na maksymalnie 25 lat (dotyczy to wszystkich kredytów, także tych w złotych), nawet jeśli rzeczywiście kredyt udzielany jest na dłużej. Klienci, którzy wskutek obowiązywania rekomendacji nie otrzymają oczekiwanego kredytu, będą musieli zaciągnąć niższy lub posiłkować się dochodami kogoś z rodziny. Dodatkowo łączna suma rat kredytów klienta nie może przekroczyć 42% zarobków netto. Aktualnie w największych firmach pośredniczących w udzielaniu kredytów widać znacznie mniejsza ilość wniosków kredytowych dotyczących kredytów walutowych.

« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

cepi