2012-02-02; Aby wyprzedać nowe mieszkania w dużych miastach potrzeba od 1,5 do 2 lat...

Autor: * ród³o: www.ekonomia24.pl

« Powrót

Wygląda na to, że w tym roku zostanie oddana rekordowa duża ilość mieszkań przez deweloperów. Duża podaż w połączeniu z mniejszą liczbą kredytów hipotecznych dla indywidualnych kredytobiorców oznacza kłopoty z płynnością firm deweloperskich...

Jak podała firma doradcza Reas, na koniec 2011 r. na rynku pierwotnym tylko w 6 dużych miastach w kraju deweloperzy oferowali prawie 49 tys. lokali.

Najtrudniejsza sytuacja jest dziś na rynku wrocławskim. Zakładając, że deweloperzy nie wprowadzą na rynek już żadnego lokalu, na wyprzedaż tego, co mają potrzebują aż dwa lata. W ciągu 12 miesięcy firmy deweloperskie były w stanie znaleźć we Wrocławiu chętnych na 4,4 tys. mieszkań, podczas gdy prawie dwa razy tyle jest do sprzedaży.
Nieco lepiej wygląda sytuacja w Warszawie. Tutaj firmy potrzebują 1,5 roku na wyprzedaż, ale pod warunkiem, że nic nowego nie zaoferują w tym czasie.

W najlepszej sytuacji są deweloperzy z Trójmiasta, którzy w ciągu pięciu kwartałów byliby w stanie pozbyć się zapasu swoich mieszkań.

Problem ze sprzedażą lokali na rynku pierwotnym może się jednak zwiększyć. Analitycy spodziewają się, że do kwietnia br. rynek zaleje fala nowych projektów. Podaż będzie nienaturalnie duża, gdyż firmy deweloperskie najprawdopodobniej będą chciały ogłosić sprzedaż nowych osiedli i budynków przed 29 kwietnia, aby uniknąć zakładania obowiązkowych rachunków powierniczych dla tych inwestycji (czego będzie wymagała ustawa chroniąca nabywców mieszkań, która wchodzi w życie właśnie 29 kwietnia br.).
Średnie ceny mieszkań spadły w ciągu 2011 roku o blisko 6 proc. (rok do roku). Deweloperzy wprowadzili w tym czasie na rynek ponad 37 tys. lokali, o ponad 20 proc. więcej niż rok wcześniej.« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

karta praw klienta