2012-01-25; Zmalała zdolnośc kredytowa...

Autor: * ród³o: www.ekonomia24.pl

« Powrót

Potencjalnym kredytobiorcą zmalała zdolność o 43 tys. zł, jeśli zadłużaliby się w złotych, i aż o 182 tys. zł przy długu w euro...

Osoby, które kilka tygodni temu wstępnie badały swoją zdolność kredytową, a dopiero teraz składają wniosek w banku, przeżywają zaskoczenie. Okazuje się, że ich zdolność kredytowa po kilku tygodniach jest znacznie niższa. Od stycznia zaczęła obowiązywać Rekomendacja S, która istotnie obniżyła dostępne kwoty kredytów hipotecznych. Osoby, które nie zdążyły zaciągnąć kredytu w ubiegłym roku, teraz musza pomyśleć, co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową.

Kłopoty czekają niedoszłych kredytobiorców wtedy, gdy już podpisali umowę przedwstępną kupna mieszkania za określoną sumę. Jeśli bowiem nie otrzymają kredytu w odpowiedniej kwocie, to mogą stracić zadatek.
W największym stopniu spadek dostępnej kwoty kredytu dotknął tych, którzy chcieli zadłużyć się na mieszkanie w euro lub innej walucie obcej. Jeśli teraz bank nie chce udzielić takiego kredytu w odpowiedniej wysokości, to dobrym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w złotych.

Trudniej znaleźć rozwiązanie, kiedy bank nie chce przyznać potrzebnej nam kwoty nawet w złotych. Wtedy doradcy finansowi zachęcają do rezygnacji z kart kredytowych, limitu w rachunku i innych produktów kredytowych. Dzięki temu inne zobowiązania nie będą już obciążały zdolności kredytowej. Ma to szczególnie znacznie ze względu rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które ograniczą maksymalny stosunek rat do dochodów. W przypadku kredytów w złotych bank może udzielić kredytu, tylko jeśli suma rat (już spłacanych i nowego kredytu) nie przekroczy 50 lub 65 proc. (w przypadku zarabiających powyżej średniej) uzyskiwanych dochodów. W przypadku kredytów walutowych ten stosunek nie może być większy niż 42 proc. Innym popularnym sposobem poprawy zdolności kredytowej jest dołączenie dodatkowego kredytobiorcy. Należy jednak pamiętać, że wiek rodziców ogranicza okres kredytowania. Zwykle banki wymagają bowiem, aby kredyt został spłacony przed ukończeniem 70 roku życia. Jeśli wiec rodzice mają 50 lat, to kredyt może zostać udzielony najwyżej na 20 lat.


« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

sj expert pfrn