2010-03-04; nowe pomysły na funkcjonowanie zawodów...

Autor: Leszek A. Hardek ród³o: intercentrum

« Powrót

Nowy pomysł Ministerstwa Gospodarki a w szczególności uzasadnienie do niego pokazuje "polską paranoję legislacyjną"...

Na stronie ministerstwa Gospodarki pojawił się projekt ustawy o efektywności energetycznej. Art. 29-35 tego projektu powołują do życia nowy zawód „audytora efektywności energetycznej”, który to można będzie wykonywać po uzyskaniu uprawnień zawodowych. W rozdziale 4 uzasadnienia do projektu tej ustawy autor pisze m.in.: „W ten sposób stworzone zostaną warunki nieograniczonego dostępu do nowopowstającego zawodu regulowanego”.

Natomiast w odpowiedzi na interpelację posła Tomczaka w sprawie projektu ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, w którym planuje się likwidację licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami czytamy „Pragnę zapewnić, że zamiarem ministra gospodarki jest wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą, aby przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie pośrednictwa objęły maksymalnie szeroki krąg osób zajmujących się tą działalnością”.

Już we wcześniejszym tekście wykazywałem że Ministerstwo Gospodarki nie zna własnych zaleceń dotyczących konsultacji projektów ustaw. zobacz tutaj...>>

Teraz wygląda na to, że MG chce te same cele osiągać diametralnie przeciwnymi drogami - oto w jednej ustawie chce likwidować licencje pośrednika a zaraz w drugiej wprowadza uprawnienia zawodowe audytora efektywności energetycznej (prawie skopiowane z ustawy o gospodarce nieruchomościami - te które chce zlikwidować) po to aby w obu przypadkach uzyskać ten sam efekt - czyli maksymalnie szeroki dostęp do tych zawodów.

Podsumuję to trzema słowami: polska paranoja legislacyjna ! i pozostawię bez komentarza ...


« Powrót

Dane teleadresowe

ul. Kraszewskiego 28; 87-100 Toruñ
tel./fax: (+48) 56-654.04.44, 56-654.09.99
infolinia gsm: (+48) 600 803.802 poczta@intercentrum.com.pl

karta praw klienta